Program edukacji kulturalnej Fundacji "Szkatułka"

  • Wielki mały człowiek

Jest to całoroczny cykl warsztatów, które wprowadzają dzieci w świat sztuki poprzez obcowanie z dziełami artystów, wspólne tworzenie oraz zabawCykl koncentruje się na inspirującym przenikaniu się różnych rodzajów twórczości oraz ukazywaniu wszechobecności sztuki w życiu codziennym.
Ogólne zakresy tematyczne cyklu: różne rodzaje twórczości człowieka takie, jak rysunek, malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, film, teatr, literatura czy sztuka użytkowa. Każdy warsztat skupia się na kilku powiązanych ze sobą dziedzinach sztuki. Zajęcia składają się z interaktywnej części pokazowej i teoretycznej oraz części twórczej. Zawierają elementy zabawowe powiązane z przekazywaniem wiedzy lub z aktywnością artystyczną.

  • Drzewo w mieście

Jest to całoroczny program o przyrodzie naszego miasta, ekologii, klimacie i wpływie człowieka na zmiany środowiska prowadzony dla przedszkolaków. W zależności od poziomu nauczania różne są założenia i efekty, które ma przynieść dzieciom udział w programie.

W pracy z maluszkami (3-4 latkami) dążymy do tego, żeby dzieci zrozumiały, że po za ulicami pełnymi samochodów, budynkami wznoszonymi dla potrzeb człowieka, rosną w mieście drzewa, śpiewają ptaki, pod krzakami w dzień chronią się różne ssaki, że człowiek, nawet taki zupełnie mały, może pomagać zwierzętom, dbać o owady, ptaki, jeże.

Starszym dzieciom (5-6 latkom) pokazujemy, że miasto to miejsce życia nie tylko ludzi, ale też ogromnej ilości zwierząt, które tak samo jak my ludzie, potrzebują odpowiednich przestrzeni do życia, dostępu do wody i zdrowego pokarmu, jakie znaczenie dla życia w wielkim mieście mają drzewa i inne rośliny, jakie działania człowieka wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne i zmiany klimatu, na czym polegają wybrane zjawiska przyrodnicze.

 

Każda edycja to nowe pomysły i formy pracy, ale ogólne założenia niezmienne - uwrażliwienie dzieci żyjących w wielkim mieście na środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią, od którego zależymy i na które wpływamy.

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.